Lista domnitorilor Moldovei

Domnitorii-Moldovei
sursa foto: patriotii.ro

Aceasta este lista completă de domnitori din Moldova de la descălecatul lui Dragoș, până la Alexandru Ioan Cuza, prin care se săvârșește unirea din 1859 cu Țara Românească.
Secolul al XIV-lea

Dragoș – cca. 1347 – cca. 1354
Sas – cca. 1354 – cca. 1363
Bogdan I – 1363 (între p. 24 iunie 1360 și a. 2 februarie 1365) – 1367 spre sfârșit (a. 29 iunie 1368)
Petru I (fiul lui Ștefan) – 1367 spre sfârșit – p. iulie 1368
Lațcu – p. iulie 1368 – 1375
Petru al II-lea (fiul Margaretei [Mușata]) – 1375 – decembrie 1391
Roman I – a. martie 1392 – decembrie 1394
Ștefan I – decembrie 1394 – a. 28 noiembrie 1399
Iuga Ologul – a. 28 noiembrie 1399 – a. 29 iunie 1400

Secolul al XV-lea

Alexandru cel Bun – a. 29 iunie 1400 – 1 ianuarie 1432
Iliaș – 1 ianuarie 1432 – septembrie 1433
Ștefan al II-lea – septembrie 1433 – 4 august 1435
Iliaș – 4 august 1435 – 8 martie 1436
Iliaș și Ștefan al II-lea – p. 8 martie 1436 – p. 1 august 1442
Ștefan al II-lea – p. 1 august 1442 – 13 iulie 1447
Roman al II-lea – 13 iulie 1447 – a. 22 august 1447
Petru al III-lea – a. 22 august 1447 – p. 23 decembrie 1447
Roman al II-lea – p. 23 decembrie 1447 – între p. 23 februarie și a. 5 aprilie 1448
Petru al III-lea – a. 5 aprilie 1448 – p. 10 octombrie 1448
Guvernarea lui „Ciubăr Vodă” (Csupor de Monoszló) – p. 10 octombrie 1448 – a. sfârșitul lui decembrie 1448
Alexăndrel (Alexandru al II-lea) – a. sfârșitul lui decembrie 1448 – 12 octombrie 1449
Bogdan al II-lea – 12 octombrie 1449 – 15 octombrie 1451
Petru Aron – 15 octombrie 1451 – a. 24 februarie 1452
Alexăndrel – a. 24 februarie 1452 – 22 august 1454
Petru Aron – a. 25 august 1454 – între 8 decembrie și 8 februarie 1455
Alexăndrel – a. 8 februarie 1455 – 25 martie 1455
Petru Aron – 25 martie 1455 – 12 aprilie 1457
Ștefan cel Mare – 12 aprilie 1457 – 2 iulie 1504

Secolul al XVI-lea

Bogdan al III-lea – 30 iunie 1504 – 22 aprilie 1517
Ștefăniță – 22 aprilie 1517 – 14 ianuarie 1527
Petru Rareș – 20 ianuarie 1527 – 14 septembrie 1538
Ștefan Lăcustă – 21 septembrie 1538 – cca 20 decembrie 1540
Alexandru Cornea – cca 21 decembrie 1540 – 9 februarie sau 16 februarie 1541
Petru Rareș – a. 9 februarie 1541 – 2 septembrie/3 septembrie 1546
Iliaș Rareș – 3 septembrie 1546 – 30 mai 1551
Ștefan Rareș – a. 24 mai 1551 – 1 septembrie 1552
Ioan Joldea – a. între 4 septembrie și 12 septembrie 1552: două sau trei zile
Alexandru Lăpușneanu – între 4 septembrie și 12 septembrie 1552 – p. 30 noiembrie 1561
Despot Vodă – 18 noiembrie 1561 – 9 noiembrie 1563
Ștefan Tomșa – 9 august 1563 – între 20 februarie și 4 martie 1564
Alexandru Lăpușneanu – între 20 februarie și 10 martie 1564 – 9 martie 1568
Bogdan Lăpușneanu – 9 martie 1568 – a. 15 februarie 1572
Ioan Vodă cel Viteaz – a. 15 februarie 1572 – 11 iunie 1574
Petru Șchiopul – p. 11 iunie 1574 – a. 18 noiembrie 1577
Ioan Potcoavă – 18 noiembrie 1577 – între 28 decembrie și 30 decembrie 1577
Petru Șchiopul – 31 decembrie 1577 – a. 9 februarie 1578
Alexandru Potcoavă – a. 9 februarie 1578 – 12 martie/13 martie 1578
Petru Șchiopul – 13 martie 1578 – 2 decembrie 1579
Iancu Sasul – p. 9 decembrie 1579 – 2 septembrie-5 septembrie 1582
Petru Șchiopul – 17 octombrie 1582 – 9 august/19 august 1591
Locotenență domnească – 19 septembrie/29 septembrie 1591 – a. 16 decembrie/26 decembrie 1591
Aron Vodă – a. 16 decembrie/26 decembrie 1591 – a. 15 iunie/25 iunie 1592
Petru Cazacul – <sfârșitul lui iulie sau începutul lui august 1592 st.n> – 4 octombrie/14 octombrie 1592
Aron Vodă – 8 octombrie/18 octombrie 1592 – 25 aprilie/5 mai 1595
Ștefan Răzvan – între 26 aprilie/6 mai și 2 mai/12 mai 1595 – p. 22 august/1 septembrie 1595
Ieremia Movilă – august 1595 – mai 1600
Mihai Viteazul – 6 mai/16 mai 1600 – mijlocul lui septembrie 1600, st.n.

Secolul al XVII-lea

Ieremia Movilă: septembrie 1600 – 30 iunie/10 iulie 1606
Constantin Movilă: p. 30 iunie/10 iulie – iulie 1606
Simion Movilă: iulie 1606 – 14/24 septembrie 1607
Mihail Movilă: p. 14/24 septembrie – începutul lui octombrie 1607
Constantin Movilă: octombrie 1607
Mihail Movilă: octombrie – decembrie 1607
Constantin Movilă: decembrie 1607 – decembrie 1611
Ștefan Tomșa al II-lea: ianuarie 1612 – noiembrie 1615
Alexandru Movilă: noiembrie 1615 – iulie 1616
Radu Mihnea: iulie 1616 – februarie 1619
Gaspar Graziani: februarie 1619 – 10/20 septembrie 1620
Alexandru Iliaș: p. 10/20 septembrie 1620 – septembrie 1621
Ștefan Tomșa al II-lea: octombrie 1621 – septembrie 1623
Radu Mihnea: septembrie 1623 – 13/23 ianuarie 1626
Miron Barnovschi: p. 13/23 ianuarie 1626 – august 1629
Alexandru Coconul: septembrie 1629 – aprilie 1630
Moise Movilă: aprilie 1630 – decembrie 1631
Alexandru Iliaș: decembrie 1631 – aprilie 1633
Miron Barnovschi: aprilie – 22 iunie/2 iulie 1633
Moise Movilă: 25 iunie/5 iulie 1633 – aprilie 1634
Vasile Lupu: aprilie 1634 – aprilie 1653
Gheorghe Ștefan: aprilie 1653
Vasile Lupu: mai – iulie 1653
Gheorghe Ștefan: iulie 1653 – martie 1658
Gheorghe Ghica: martie 1658 – noiembrie 1659
Constantin Șerban: octombrie – noiembrie 1659
Ștefăniță Lupu: noiembrie 1659 – ianuarie 1661
Constantin Șerban: ianuarie – februarie 1661
Ștefăniță Lupu: februarie – 19/29 septembrie 1661
Eustratie Dabija: p. 19/29 septembrie 1661 – 11/21 septembrie 1665
Căimăcămie: octombrie – noiembrie 1665
Gheorghe Duca: noiembrie 1665 – mai 1666
Iliaș Alexandru: mai 1666 – noiembrie 1668
Gheorghe Duca: decembrie 1668 – decembrie 1671
Mihalcea Hâncu: decembrie 1671 – ianuarie 1672
Gheorghe Duca: ianuarie – august 1672
Ștefan Petriceicu: august 1672 – noiembrie 1673
Dumitrașcu Cantacuzino: noiembrie 1673 – ianuarie 1674
Ștefan Petriceicu: februarie 1674
Dumitrașcu Cantacuzino: februarie 1674 – noiembrie 1675
Antonie Ruset: noiembrie 1675 – noiembrie 1678
Gheorghe Duca: decembrie 1678 – noiembrie 1683
Ștefan Petriceicu: noiembrie 1683 – martie 1684
Dumitrașcu Cantacuzino: aprilie 1684 – mai 1685
Căimăcămie (Ion Racoviță vornicul): mai – iunie 1685
Constantin Cantemir: mai 1685 – 16/26 martie 1693
Dimitrie Cantemir: 18/28 martie – aprilie 1693
Constantin Duca: mai 1693 – decembrie 1695
Căimăcămie (Tudosie Dubău logofăt, Bogdan hatmanul, Iordache Ruset vistiernic): decembrie 1695 – ianuarie 1696
Antioh Cantemir: ianuarie 1696 – septembrie 1700

Secolul al XVIII-lea

Constantin Duca: septembrie 1700 – iunie 1703
Căimăcămie (Ioan Buhuș logofăt): iunie – septembrie 1703
Mihai Racoviță: septembrie 1703 – februarie 1705
Căimăcămie (Lupu Bogdan vornicul): februarie – martie 1705
Antioh Cantemir: martie 1705 – iulie 1707
Căimăcămie (Iordache Ruset vornicul, Ion Neculce spătar, Ilie Cantacuzino fost vistier, Ilie Catargiul vistier): iulie 1707
Mihai Racoviță: iulie 1707 – octombrie 1709
Căimăcămie (în frunte cu Ioan Buhuș logofăt): octombrie – decembrie 1709
Nicolae Mavrocordat: decembrie 1709 – noiembrie 1710
Căimăcămie (în frunte cu Iordache Ruset vornicul): noiembrie 1710
Dimitrie Cantemir: noiembrie 1710 – iulie 1711
Căimăcămie (Lupu Costachi vornic, Maxut postelnic, Antioh Jora hatman): august – septembrie 1711
Căimăcămie (Ioan Mavrocordat): septembrie – noiembrie 1711
Nicolae Mavrocordat: noiembrie 1711 – decembrie 1715
Mihai Racoviță: decembrie 1715 – septembrie 1726
Căimăcămie (Constantin Costache spătar, Sandu Sturza ban): septembrie – octombrie 1726
Grigore al II-lea Ghica: octombrie 1726 – aprilie 1733
Constantin Mavrocordat: mai 1733 – noiembrie 1735
Grigore al II-lea Ghica: decembrie 1735 – septembrie 1739
Stăpânirea militară rusească (feldmareșalul Münich): septembrie – octombrie 1739
Grigore al II-lea Ghica: octombrie 1739 – septembrie 1741
Constantin Mavrocordat: septembrie 1741 – iulie 1743
Ioan Mavrocordat: iulie 1743 – aprilie 1747
Grigore al II-lea Ghica: aprilie 1747 – februarie 1748
Constantin Mavrocordat: februarie 1748 – august 1749
Căimăcămie (Iordache Stavrachi): august – decembrie 1749
Constantin Racoviță: decembrie 1749 – iunie 1753
Matei Ghica: iunie 1753 – februarie 1756
Constantin Racoviță: martie 1756 – martie 1757
Căimăcămie (Dumitrașcu Sturza spătar): martie 1757
Scarlat Ghica: martie 1757 – august 1758
Căimăcămie (Vidale): august 1758
Ioan Teodor Callimachi: august 1758 – mai 1761
Grigore Callimachi: mai 1761 – martie 1764
Grigore al III-lea Ghica: martie 1764 – ianuarie 1767
Grigore Callimachi: ianuarie 1767 – iunie 1769
Constantin Mavrocordat: iulie – 4/14 decembrie 1769
Stăpânirea militară rusească (feldmareșalul P. A. Rumianțev): septembrie 1769 – ianuarie 1775
Grigore al III-lea Ghica: februarie 1775 – 1/12 octombrie 1777
Constantin Moruzi: p. 1/12 octombrie 1777 – mai 1782
Alexandru I Mavrocordat (Deli-bei): mai 1782 – ianuarie 1785
Alexandru al II-lea Mavrocordat (Firaris): ianuarie 1785 – decembrie 1786
Alexandru Vodă Ipsilanti: ianuarie 1787 – aprilie 1788
Stăpânirea militară austriacă: 1787 – iulie 1791
Manole Giani Ruset: iulie 1788 – martie 1789
Stăpânirea militară rusească: octombrie 1788 – martie 1792
Stăpânirea militară austriacă: noiembrie 1789 – iulie 1791
Alexandru Moruzi: martie 1792 – ianuarie 1793
Mihail Suțu: februarie 1793 – aprilie 1795
Alexandru Callimachi: mai 1795 – martie 1799
Constantin Ipsilanti: martie 1799 – iunie 1801

Secolul al XIX-lea

Alexandru Suțu: iunie 1801 – septembrie 1802
Căimăcămie (în frunte cu Iordache Canta logofăt): septembrie – octombrie 1802
Alexandru Moruzi: octombrie 1802 – august 1806
Scarlat Callimachi: august – octombrie 1806
Alexandru Moruzi: octombrie 1806 – martie 1807
Stăpânirea militară rusească (comandant general Michelson): noiembrie 1806 – mai 1812
Constantin Ipsilanti: decembrie 1806 – august 1807 (considerat domn în Moldova și în Țara Românească, sub autoritate rusească)
Alexandru Hangerli: martie – iulie 1807
Scarlat Callimachi: iulie 1807 – iunie 1810 (domn din partea turcilor, nu vine în Moldova)
Căimăcămie (Iordache Ruset-Roznovanu): decembrie 1806
Căimăcămie (Veniamin Costache): ianuarie 1807 – iulie 1812
Scarlat Callimachi: octombrie 1812 – septembrie 1819
Căimăcămie (Manu postelnic, Rizo postelnic): iunie – septembrie 1819
Mihai Suțu: septembrie 1819 – februarie 1821
Eteria condusă de Alexandru Ipsilanti: februarie – martie 1821
Căimăcămie (Veniamin Costache): martie – mai 1821
Căimăcămie (Ștefan Vogoride): toamna 1821 – iulie 1822
Stăpânirea turcească: mai 1821 – iulie 1822
Ioan Sandu Sturza: septembrie 1822 – aprilie 1828
Stăpânirea militară rusească: aprilie 1828 – aprilie 1834 (Generalul Pahlen: februarie 1828 – noiembrie 1829, Generalul Pavel Kiseleff: noiembrie 1829 – aprilie 1834)
Vicepreședinți în Moldova: Minciaki, urmat de Mircovici
Mihail Sturza: iulie 1834 – iunie 1849
Grigore Alexandru Ghica: august 1849 – octombrie 1853
Stăpânirea militară rusească: octombrie 1853 – septembrie 1854
Grigore Alexandru Ghica: octombrie 1854 – iunie 1856
Consiliul administrativ extraordinar: iulie 1856
Căimăcămie (Teodor Balș): iulie 1856 – 17 februarie/1 martie 1857
Căimăcămie (Nicolae Vogoride): februarie 1857 – octombrie 1858
Căimăcămie de trei (Ștefan Catargi înlocuit cu I. A. Cantacuzino,Vasile Sturdza , Anastasie Panu): octombrie 1858 – 5/17 ianuarie 1859
Alexandru Ioan Cuza: 5/17 ianuarie 1859 – 11/23 februarie 1866

Bibliografie
Constantin Rezachevici – Cronologia critică a domnilor din Țara Românească și Moldova a. 1324 – 1881, Volumul I, Editura Enciclopedică, 2001
Ioan Scurtu, Ion Alexandrescu, Ion Bulei, Ion Mamina – Enciclopedia de istorie a României, Editura Meronia, București, 2001
sursa: wikipedia

Îți place articolul? Distribuie-l prietenilor tăi!